Jak działa autoklaw? W jakiego typu obszarach ma zastosowanie? Co warto wiedzieć na ten temat?


Sterylizacja w autoklawie to jedna z bardziej ważnych metod niszczenia drobnoustrojów. Sterylizacja nasyconą parą wodną pod ciśnieniem jest w dzisiejszych czasach dosyć popularną i najbardziej bezpieczną metodą sterylizacji. Dzięki kondensacji wodnej pary na sterylizowanym ładunku wytwarzana jest energia, jaka nieodwracalnie oraz skutecznie niszczy mikroorganizmy.

wakacje - fotografijka

Autor: Jake Stimpson
Źródło: http://www.flickr.com

Autoklawy wykorzystywane są przede wszystkim w medycynie, szczególnie w badaniach mikrobiologicznych i badaniach materiałów. Jednocześnie obowiązkowe są w salonach kosmetycznych, więc poza innymi elementami, jak fotel do pedicure, należy zaopatrzyć się w profesjonalny autoklaw. Sterylizację w autoklawie można podzielić na różnorakie etapy. Początkowo jest etap opróżniania, następnie wyrównania. Następnie jest sterylizacja oraz na końcu schładzanie. W zależności od tego jaka jest autoklaw cena możemy wyróżnić rodzaje bardziej oraz mniej zaawansowane, ale na pewno większość z nich charakteryzuje się właśnie takimi właściwościami. Podczas pierwszego z etapów – opróżniania – środek autoklawu jest odpowietrzany. Powietrze atmosferyczne jest w takim momencie zabierane z wnętrza i zastępowane nasyconą parą wodną pod ciśnieniem.

Odpowietrzanie ma miejsce dzięki metodzie przepływowej lub poprzez frakcjonowane odpowietrzanie. Po tego rodzaju procesie zawór odpowietrzania jest zamykany. W dalszej kolejność mamy etap wyrównania.

Podoba Ci się taki post? Jeśli tak, to na pewno sprawi Ci radość informacja, że analogiczny artykuł jest na wyciągnięcie ręki. Zwyczajnie zobacz ten link woreczki na psie odchody.

Po tego rodzaju etapie ładunek do sterylizacji ma już optymalną temperaturę, dzięki działaniu nasyconej pary wodnej. Nasycenie tego rodzaju powinno być odpowiednio wysokie, by proces się odbył. Po takich dwóch etapach zaczyna się najbardziej istotny proces – sterylizacji.

Jego czas jest zależny od obciążenia drobnoustrojami i temperatury sterylizacji. Normalnym sposobem jest sterylizacja w autoklawie w temp. stu dwudziestu jeden stopni Celsjusza w czasie 15 minut. Dezaktywacja albo niszczenie prionów to już bardziej zajmujący czas i znacznie wyższa temperatura – trzydzieści minut w temperaturze 132-134 stopni Celsjusza i ciśnienie 3 bar. Po tym właściwym etapie przechodzimy do etapu schładzania i jednocześnie dobiega końca cykl sterylizacji w autoklawie. Tak to właśnie działa, ale efekty są w najwyższym stopniu zadowalające. To powoduje, że z autoklawów korzysta coraz większa ilość podmiotów, nie tylko tych medycznych, ale także miejsc, gdzie polepsza się urodę, jak gabinety kosmetyczne.